JANUÁRI DIVATLEVÉL

Bocsánatot kérek, Szerkesztő úr, hogy önkén­telenül annyi alkalmatlan levélolvasást okoztam azoknak a leveleknek révén, amiket ön egy hete bizonyára kap, hogy mi az, hogy velem mi van, már egy hete nem nyilatkozom a legfrissebb pesti szokásokról, erkölcsökről, divatokról, személyes bulletint sem adtam le, a körúton és a kávéházban se nagyon látnak, és az előkelő fiatalság a legna­gyobb zavarban van, hogy most ki után igazodjék modorban, öltözködésben; az egyéni viselkedés utánozhatatlan bájában és különc eredetiségében.

Kérem, Szerkesztő úr, nyugtassa meg a felzak­latott kedélyeket, és hasson oda, hogy végre hely­reálljon a normális rend. Szemrehányás azért még­sem illet engem, bár bevallom, életmódomban némi változást eszközöltem, ami megakadályozott abban, hogy a — bevallom — méltán felcsigázott nyilvánosság hozzájusson — bevallom — jogos követeléséhez, miszerint rólam mindent, de mindent megtudjon. Hja, ez a nyilvánosság, ez a tola­kodó, kapzsi kíváncsiság, ez, ez megöli az em­bert... hjaja... megöli a Sárit, akarom mondani a közéleti szereplőt.

Istenem, hát legyen. Adjuk meg a nyilvánosság­nak, ami az övé. Néhány szóval tehát röviden vá­zolni fogom jelenlegi életmódomat — végre va­lakinek csak muszáj divatot csinálni. Kérem, Jean, jegyezze.

Hát először is, ugyebár: öltözködés. Egy idő óta, tudja Isten, úgy megváltozott az ízlésem. A bő nadrágok helyett most egészen szűket hordok, elől szerény, sárgás színezés. Színben mostanában leginkább a kéket szeretem. Ez úgy rám jött, egy­szerre. Mondom, egyszerű, egészen egyszerű kék zubbony... hogy is mondjam csak? — szűk, fe­szes, kék nadrág, de világoskék, igen. Aztán kék köpeny, amihez egy nagyon ízléses kreációm van, amire büszke vagyok: rájöttem, hogy ehhez na­gyon jól áll a fekete bőrszíj, elöl rézdísszel, kis tokkal, amiben a zsebkésemet, hordom. Az egészet kiegészíti egy szintén kék kalap — de kicsikét aján­lok, egészen kis karimájút, esetleg egészen karima nélkül — elöl olyan izé, olyan ellenzővel.

Megjegyzem, öltözködésemmel már divatot is csináltam. Ebben az Üllői úti izé... ebben az Ül­lői úti szanatóriumban, amelyben most tartózko­dom, barátaim és ismerőseim már mind ilyen ru­hában járnak. Némelyik elöl némi ízléses díszt alkalmaz, fehér, csillag alakú hímzések, de ezek már túloznak, és nekem ez nem szimpátikus. Barátaim­mal nagyon jóba vagyok, egész fesztelenül, teszem fel alig köszönünk egymásnak, csak felemeljük a kezünket a kalapig, de le se vesszük, Úgy ellus­tultunk.

Életrendemet is gyökeresen megváltoztattam, amit barátaim némi meglepetéssel vesznek majd tudomásul. Rájöttem, hogy az a régi, jó korán­kelés, mégiscsak az a legjobb. Mostanában mindig már öt órakor felkelek, barátaimmal együtt, akik mind az én nézetemen vannak ebben a dologban. Gyorsan felöltözködünk, aztán... aztán rendesen megbeszélünk valami kirándulást. Tudjátok mit, fiúk, mondom nekik, beszéljük meg mára, hogy máma így, ahogy vagyunk, együtt kirándulunk, mondjuk, Rákosra! Helyes, helyes, mondják a ba­rátaim, kitűnő ötlet. Majd beszélünk a kapi... izé, az igazgató úrral, hogy tartson ő is velünk. Nagyszerű!

Erre gyorsan felöltözködünk, egyszerre mon­dom: ejnye, fiúk, hátha ott a Rákoson találunk valami jó kis vadat, mit lehet azt tudni, ne vigyünk magunkkal puskát?!... De bizony, bizony, nagy­szerű ötlet! Vigyünk magunkkal puskát, mondják a barátaim. Erre mindnyájan puskát kapunk fel a vállunkra, és frissen, vidáman kimegyünk a Rá­kosra.

Na, ha már kint vagyunk, csináljunk valamit, fiúk, vad nemigen akad így télen, hát úgy elkez­dünk erre játszogatni meg mókázni meg mi —hancúrozunk, hempergünk a földön, szaladgálunk, megállogatunk — az ilyesmit egyik eltanulja a má­siktól, aztán a végén már mindegyik csinálja, így-úgy... széles jókedvükben bizony-bizony még a pocsétákba is belefekszünk... kiabálgatunk, or­dítozgatunk egymásra, rendesen a barátaim ordítozgatnak rám... emelgetjük a puskát, mintha rá­fognánk valakire. Igy megy ez egész délig, amikor aztán beleununk a mókába, és szépen visszame­gyünk a szanatóriumba. Még énekelünk is.

Délután, hogy ne unjuk magunkat, rendesen előszedjük a holminkat, és azt nézegetjük meg igazítgatjuk. Tornázunk is, meg mindenfélét, ami eszünkbe jut. Mit mondjak csak gyorsan, én pél­dául még sepergetek is, rájöttem, hogy nagyon jót tesz a karizmoknak — megjegyzem, attól félek, itt már egy kicsit túlzásba vittem a dolgot, ezt talán már mégsem kellene, vagy legalább elég volna itt ezt a folyosót, káplár úr, még odahátul is kisöpör­jek, hogy a ménkű üssön bele az egész mindensé­ges égszakadásba — abtreten!