OROSZ ÍRÁSBELI DOLGOZATOK

(Szorgalmas Újságírófijú IV. B. o. tanulója, tandíjra.,
tornából felm. füzetéből)

HARMINCADIK DOLGOZAT
Az én szeretett Világháborúm!

Van-e szebb dolog a világháborúnál?

Ki merné eztet kérdezni?

A világháború a leggyönyörűbb érzelem, mely keblünket valaha dagasztotta, legyünk büszkék rá, hogy a szeretve tisz­telt Tanár Úr bennünket érdemesnek tartott rá.

Ha körülnézünk szeretett hazánk gyönyörű földjén, mely­nél nincsen szebb a világon, mindenütt lelkes ujjongás hang­jaival találkozunk.

Milyen boldogság, hogy végre alkalmunk van arra, ami már zsenge gyermekkorunkban leghőbb vágyunk volt: hogy életünket feláldozzuk atyuskáért, minden oroszok cárjáért! Emlékszem, egyszer nyolcéves koromban jó atyám félóráig kergetett engem az asztal körül, mert kijelentettem, hogy ad­dig nem eszem meg a vacsorát, míg életemet fel nem áldoz­hatom előbb a hazáért és a cárért. Kapricíroztam magam, hogy addig nincs semmi étvágyam.

Micsoda boldogság, hogy végre kikerültünk a polgári zsar­nokság alól, mely meg akart bennünket akadályozni abban, miszerint életünket a cárért feláldozzuk! Igazán nem lehetett tovább kitartani. Az ember szabadnak született, nem rabszol­gának, és a béke hosszú, nyomasztó évei alatt legemberibb jogunkat, hogy a cárért feláldozzuk életünket, lábbal tiporták a polgári intézmények. Most végre beköszöntött a sza­badság hajnala, halleluja! Mindenkinek szabad, mindenkinek jogában áll meghalni a cárért!

Ezt hozta nekünk a háború!

És elhozta azt, hogy végre megírhatjuk szabadon, mennyi­re gyűlöljük, mennyire utáljuk a gaz Monarchiát. A béke évei alatt sok író kényszerűségből leírta azt a hazugságot, amitől a saját lelke is irtózott, hogy mi, személyesen, eltekintve a cár­tól, nem is utáljuk úgy a Monarchiát, mint ahogy az ember gondolná. Mert, aszongya, minek utálna egy jó orosz ember egy jó magyar embert, mikor soha nem bántották egymást, sem­mi bajuk nem volt egymással, semmi követelni valójuk egy­máson: szívesen elbeszélgetnének egymással, hogy milyen szép idő van, hogy nehéz az élet, és hogy mit csinál Pistike?

Ilyen gonosz hazugságokat írtak a Neveletlen Írófijúk, de most jön a Cenzura Tanár úr, és nekünk, szorgalmas Újság-írófijúknak lehetővé tette, hogy szívünk legbensőbb, legiga­zibb érzését, végre szabadon megírjuk — igenis, végre megír­hatjuk, hogy mennyire gyűlöljük a magyarokat, amiért go­rombáskodtak a cárral.

Egyetlen, boldog ujjongás most az ország: akármerre né­zünk, örömtől kacagó katonák röhögnek két pofára, hogy végre meghalhatnak a cárért. Ha néha egy-egy kedvetlen vagy szomorú katonát lát az ember, hát csak meg kell kérdezni, mi baja van, és ha őszinte az illető katona, be fogja vallani, hogy az irigység bántja a szívét, amiért még nem halhatott meg a cárért, mint annyi bajtársa. Hát bizony ez nagy szomo­rúság, az ember meg tudja érteni: de vigasztalódjatok ti is, kik így vagytok, számotok egyre kevesebb lesz.

Végre hát helyreállott a rend és nyugalom; ami kis zavar van, legfeljebb a pályaudvarokon észlelhető, ahol bizony

előfordul még, hogy a katonák verekedni kezdenek, mert nincs elég hely a harctérre induló vagonokban, és mindenki fel akar szállani erővel: A kormány bámulatos bölcsességgel mindent megtesz, hogy a katonák kívánsága teljesüljön, de bizony sokszor nem megy a dolog egyszerre: a harctérről visszaér­kezett sebesült katonák sok kellemetlenséget okoznak sze­rénytelen követelődzéseikkel, hogy rögtön vigyék őket visz-sza a harctérre; vannak köztük, akik a harctéren megsiketül-tek, és így alig lehet megmagyarázni nekik, hogy várjanak egy kicsit;

(cenzúra törlése)

Éljen a mi szeretve tisztelt világháborúnk, Isten tartsa meg friss egészségben, szeretett nejével és gyermekeivel együtt.

Írásbeli dolgozat külalakja: rendes.

Szorgalom: jeles.

Magaviselet: ernyedetlen.

Cenzor dr., az orosz nyelv tanára.

Az Újság, 1915. július 23.