SÜKET LEVELEK

I.  

Távirat... szeptember 30.

...hősi halált halt. Kérem, tudassák kíméletesen Margittal. Tábori posta fennakadt, levelek sorrendben késéssel érkez­nek.. Gábor.

II.         

Érkezett október elején, kelt szept. 20.

Margit, szép, messzi puha,

ez mind olyan csodálatos és új, és a legcsodálatosabb, hogy valami lágy fátyolon keresztül mégis mindenre emlékszem, ami volt — és íme, most itt ülök egy erdő szélén és beszélhe­tek magához. Nem tudom, gyávább vagyok-e, mint akik most itt hevernek körülöttem, és az ütközetről beszélnek, gyávább vagyok-e, mert eltűnődöm és régi szobákra gondolok, egy puha székre, ahol szemben ültem magával, és arról beszél­tünk, hogy az ember mindig magában van — hogy a léleknek nincsen hangja és nincsenek fülei. Szavak, amiket megér­tünk és szavak, amiket kimondunk — mindez nem belőlünk van, ezeket kívülről, megtanultuk és használjuk őket, mint a kést és villát — művelt emberek! Talán a zene — mondta ak­kor maga —, talán ez az a nyelv, amivel az ősi lélek beszélt... nyelv, aminek szavait elfelejtettük, s most borzongva kutat­juk néha az értelmét... De nem, mert nem volt zene soha, amire az én lelkem csönddel ne felelt volna.

Nem furcsa, ezeket gondolom, míg hosszan, végtelen so­rokban megyünk, megyünk előre... Holnap talán már megüt­közünk. Ma elhagyott szekereket és elhullt lovakat láttunk. Margit, tudja, hogy mindig a harmóniát kerestem. Délelőtt tá­voli ágyúszót hallottunk, s én egyszerre észrevettem, hogy önkéntelenül melódiába próbálom összefoglalni a dörgés ütemeit.

Talán, valamikor, hazakerülök, megírom az ütközet szim­fóniáját. Margit, hol van most maga? Oly élesen nyilall belém a perc, a nagy jelentősége. Mindig a jelenben élünk, mindig a jelenben — s a jelen perc óriásivá nő, eltakar mindent elő­lünk, múltat és jövőt, mint szemünk elé tartott kis ujjunk el­takarja a távoli templom tornyát. Ó, Margit, ilyen lesz az a perc is. Itt, körülöttem minden olyan egyszerű és világos. Sokszor úgy érzem, hogy ők talán jobban értik az élet jelentőségét, mint én. Olyan egyszerű és világos minden, és minden egy­formán természetes: a kék ég fölöttem, a nyugodt fák, néma ágyúk — alvó katonák és holt katonák. Egyik felkel, a másik ottmarad. Csak agyrém, hogy vagyok és tudok magamról?

Margit, írjon nekem: látni akarom a hangját. Csak annyit kaphatok most magából — néhány vékony tinta-csókot a fehér papíron, s hozzá kell képzelnem a kezét, mely a tollat fogja. Írjon, édesem, jóm, szerelmem. Írjon, hogy tudjam és higgyem, hogy vannak városok, emberek, és hogy lesz még valami, s hogy ez még nem a csönd kezdete. Írjon nekem — várok és fi­gyelek, száz- és százezer ember közt, egyedül.

„Hallod, amit beszélek? Hallod? Írok neked. Kitátom a szám, és hangosan ordítanék az ég felé: meghaltál, megöltek, nem vagy már, érted-e? Mit beszéljek — hiszen nem hallod, meg­haltál! Hallod-e, meghaltál, nem vagy már — hát mit feleljek a leveledre? Ezer és ezer szó tolakodott a szívembe, amit fe­lelni tudnék neked — és most mind belém fúlt, szétrobbant­ja a fejem, nem bírom. Te süket — te kegyetlen —, honnan be­szélsz hozzám?"

III.

Érkezett október harmadikán, kelt szeptember 22

 

Margit,

éjszaka van, világft a hold, én a tábori tűz mellett ülök és őr­ködöm. Alusznak a katonák. Csak a fák vannak ébren, és visz-szafojtott lélegzettel figyelnek rám. Jó, derék, hű fák, őket szeretem, ők meghallgatják, amit beszélek, s némán elteszik a szívükbe, nem vitatkoznak, nem cáfolnak. Elgondolkodnak rajtam és gondolataimon. Őket szeretem, és magát, kedves, szelíd szerelmem.

Gondol-e még rám? Hej, kisasszony, nagyon nehéz ám a szíve a vitéz katonának. Nappal nem — nappal elfoglal a va­lóság: néha vidám vagyok, vidám és lelkes. Ha tánc, legyen tánc, gondolom. Végtelen mezőkön megyünk keresztül, fo­lyókon kelünk át. Közeledünk feléjük: minden idegemet le­foglalja a feszült várakozás. Egyetlen izgalom az egész: mi lesz, hogy lesz? Ma kisebb csetepaténk volt, egy lovasosztályt vertünk szét, olyan hamar történt az egész, hogy alig adhat­tam számot magamnak arról, ami történt, s arról, ami nekem a legfontosabb: — hogy miként hat rám a verekedés, hogy meg­tudjam, amit csak a tűzben tudhat meg önmagáról az ember: gyáva vagyok-e, vagy bátor? Higgye el, ezt éppoly kevéssé tudom, mint bárki más: ez még csak eztán derül ki. Új cso­dálatos időket élünk — mindaz, ami eddig fontos volt bennük, semmivé lett: meg kell ismerni magunkat, egyszerűbben és igazabban. Most mintha könnyebben érezném magam: nagy tetteket, azt hiszem, úgy lehet csak végrehajtani, hogy erő­sen megfeledkezünk a halálról. Margit — mit gondol —, bátor leszek-e? Mit gondol, végighúzza-e még kezét a homloko­mon, puhán és kiengesztelően? Ó, élet, élet, élet!

A margón, ceruzával:

"Te bátor voltál, és hős voltál, és én soha többé nem tehetem kezemet a homlokodra."

IV.

Érkezett október 10., kelt szept. 29.

 

Margit,

elhiszi-e... alig van mondanivalóm magának. Egy egészen egyszerű és mégis csodálatos dologra jöttem rá ma, és nagyon megkönnyebbültem. Rájöttem, hogy én eddig szavakban gon­dolkodtam — a fejem tele volt szavakkal, és mindent, ami ve­lem vagy körülöttem történt, úgyis addig néztem csak, ahogy és ameddig összerakható szavakra adott alkalmat. De holnap megütközünk az ellenséggel, Margit. Hosszasan tusakodtam magamban, mi ez — kell-e ez, mit jelent nekem, mit kell ten­nem —, de csak szavak következtek: kavarogtak, sorakoztak, más-más formát öltöttek, mint a kaleidoszkóp színes üveg­cserepei — egymásnak mentek, mint a sakkfigurák, a szavak törvénye szerint, megverték egymást, felfalták egymást, egyik se győzte le a másikat. Aztán igen elfáradtam, és erre nagy nyugalom következett. Most friss vagyok és erős — nem tudom és nem is akarom megmondani, hogy miért. Mindaz, amit szükségszerűnek és fontosnak láttam eddig, békésen elenyé­szik. Nem tudok semmiről, csak az Életről — nem tudom, ho­gyan és miért, csak azt tudom, hogy van: fűben, fában és ben­nem. Látom az örök állatot, nincs szükség magyarázatra, s nem kell igazolnia magát, hogy van — övé a valóság és a tet­tek. Ő van bennem és bennem lesz örökké — átalakulhatok, elveszthetem, ami bennem szó és gondolat, mindig az ő ke­zében maradok. És érzem az ő törvényét, mely fölötte áll a következetességnek, s fölötte áll az igazságnak, és fölötte áll a törvénynek is, — érzem az ő ítéletét. Ő az, aki bárányt te­remtett, hogy éljen és gyarapodjék fűből és vízből — és ő az, aki farkast teremtett, hogy bárányból éljen. Vízen, füvön, bá­rányon és farkason keresztül ő vezeti valahová a lelket — odaadom neki a kezem, vezessen. Itt fekszem a fűben, és cso­dálatos, boldog emlékek merülnek föl a mélyből — messzi, messzi időkből —, mintha hihetetlen távolból, először emlé­keznék valamire, amit elfelejtettem — nem emlékeztem rá, szavak és gondolatok miatt, amik eltakarták előlem.

Itt fekszem a fűben — és egyszerre boldogan és ujjongva ködlik fel a múlt —, hiszen én jártam már erre! hiszen én fe­küdtem már itt, a jó, tiszta földön! Akkor nem két karom volt, de száz, és ötvenet leeresztettem a földbe, jó mélyre, meg­kapaszkodtam a földben, és ötvenet kitártam az égnek, s el­lepte a lomb. Ennek a fának a testvére voltam, amelyik itt áll, néhány lépésnyire. Milyen jó, tiszta és boldog voltam akkor. Aztán zavaros idők következtek: — megpróbáltam más lenni, kitépni magam a földből, járni, akarni. Voltam farkas, és vol­tam bárány: föld mélyében fúrtam kutakat, vízben kering­

tem, szárnyakat növesztettem, és felszálltam a levegőtenger színére. De most elég volt ebből, hív a föld, és hív az élet, ve­zetni akar valahová, ő jobban tudja az utat, mint én. Most átadom neki mindenemet. Holnap megindulok ezen a mezőn, és ő, az örök élet megmutatja, hova lépjek. Kitárom két karo­mat — ha kell, használja fel villámnak, törjön és zúzzon vele. Ha kell, lefekszem ismét a földre és kibékülök vele: — meg­nyitom a mellemet, belényúlok, és piros virágokat szórok szer­te a mezőn. Lábaim gyökeret vernek s szerteágaznak — két karom megmerevedik, és én megállok megint. Az élet örök...

Bumm! Mi volt ez? Kezdődik! Úgy látszik, gránát volt! Milyen furcsa! Az a fa, ami néhány méternyire áll innen, nincs többé — ott robbant fel, mellette. Levegó'be repült... Kezdődik a tánc...

...ni, milyen furcsa! A fa nincs többé... és amint itt ülök, hogy gyorsan befejezzem e pár sort... levelek hullanak le rám... friss, zöld levelek... annak a fának a levelei, amelyik nincs többé... Isten vele...

A margóra, ceruzával:

„Isten veled!"

Az Újság, 1914. október 2.