KOMISZ KAMASZ

Tízéves voltam, a Neugebáude már le volt bontva a Li­pótvárosban, ahol laktunk akkor, de a Szabadság tér még nem épült fel. Az iskolából hazajövet, egy órakor, naponta át kellett mennem a nagy üres telken.

A Zoltán utcához érve lassítottam lépteimet, aggódva néztem körül, kis szívdobogással. Aztán gyorsan futni kezdtem.

De ritkán sikerült elkerülni sorsomat. A sarok mögül vagy egy kapu aljából majd minden nap előugrott a hóri­horgas, vörös tenyerű, komisz fráter. Olyan tizennégyti­zenöt éves kamasz, ádámcsutkás, vigyorgó. Előugrott, elémbe toppant, pofon vágott és elszaladt.

Soha nem beszéltünk. Sejtelmem se volt róla, hogy kicso­da. Naponta ott várt rám a Zoltán utcában. Lekent egy frászt, és gyorsan odébbállt, mint akinek nincs több dolga, napi penzumát elvégezve mehet dolgára.

Nem futottam utána, nem is sírtam, nem fenyegetőztem, nem tiltakoztam. A dolog, bár nem váratlanul, mindig olyan gyorsan zajlott le, hogy képtelen voltam változtatni rajta. Rettenetesen féltem tőle, de lassanként belenyugod­tam, hogy ennek így kell lenni, ez valami végzet, nem lehet rajta változtatni. Elmondani valakinek vagy védelemről gondoskodni, persze, szégyelltem volna. Napközben nem is gondoltam rá, eltemettem magamban; hazajövet az isko­lából, elkészített és kidolgozni való ábrándjaimba merültem rögtön, fontam tovább, fonogattam fantasztikus kalandjaim eposzának óriás szőnyegét — csak a Zoltán utca közelében jutott eszembe, mi vár rám. Ott aztán igyekeztem menekül­ni, de, mondom, ritkán sikerült. Megadtam hát magam — ha megláttam, csak arra volt gondom, essünk gyorsan túl

rajta.

Egyszer szórakozottságból, vagy nagyon is elmerültem álomképemben, mégis megfeledkeztem róla. A sarkon nem néztem körül, nem is kezdtem futni, megálltam egy sza­tócsbolt előtt, s merengve, fütyörészve néztem a kirakatot, aztán az ajtó előtt azt a hosszú fakeretet, lécekkel, amibe a napilapok voltak sorban egymás fölött bedugdosva. A Kis Újság címképe valami külföldi gyilkosságot ábrázolt.

Egyszerre csak félretolnak. Nem túl gorombán, nem is erőszakosan. Csak félretol valaki, mint akinek útjába állnak az ajtóban vagy a villamosfeljárón. Az illető mindjárt oda is áll a helyemre, és kíváncsian nézi a Kis Újság címképét. Ő volt az! Nem pofozott meg, lehet, hogy meg se ismert hátulról, a képre volt kíváncsi, annyit látott csak, hogy áll előtte valaki, egy kisfiú. Határozott és egocentrikus testmé­retének megfelelően egyszerűen félretolta.

Hogy velem mi történt, nem tudom... Csak azt éreztem, hogy vézna arcom és fejem meleg lesz. A következő pilla­natban a hátán lógtam. Lezuhant. Ököllel ütöttem, három­szornégyszer az arcába. Aztán felálltam a hasán, teljes erő­vel belerúgtam. Végre megpöndörítettem.

Egy pinceablak mélyedésébe zuhant. Lassan megfordult, rám bámult tátott szájjal. Egy egész percig nem jutott szó­hoz.

— Bá... bántottalak? — kérdezte végre lassan, mélyen, maflán, legörbült szájjal. Először hallottam a hangját. Szótlanul, sokáig, rettenetes arccal, zölden villogó hiúz­szemekkel meredtem rá, szögeztem oda! Mikor éreztem, nem mozdul már és nem szól többet, lassan, hátrálva el­mentem, folyton szemmel tartva közben.

Soha nem láttam többé.

A pofonokba belenyugodtam. A lekicsinylő félretolásba nem. Zsarnokok, vigyázzatok!