NEM LETTEM ÖNGYILKOS

Noteszemben, ahogy témát keresek, itt látom a feljegy zést, jó féléves dátummal: „búcsúlevelek". Ez mi lehet? Tö­röm a fejem, próbálok emlékezni, mint aki csomót talál a zsebkendőjén, s keres egy másik zsebkendőt, amin szintén csomó van, emlékeztetőül, hogy miért kötött csomót az el­sőre.

Hopp, megvan a ,ezek a  kendőim' „búcsúlevelek"című rovatba kellett volna bevezetnem, ahol elintézendő ügyeimre figyelmeztetem magam. ahol

Most már világosan emlékszem az egészre.

Ezen a napon öngyilkosságra határoztam el magam szá­mításaim alapján, melyekből ez jött ki, mint gyakorlati megoldás. Biztosan fel is jegyeztem valahol, hogy el ne fe­lejtsem, de ez a notesz most nincs nálam. Pedig ott bizto­san az öngyilkosság módját is megtalálnám, ismerem ma­gam, rendes ember vagyok.

Ez a „búcsúlevél" tehát arra vonatkozik, hogy az öngyil­kosság végrehajtása előtt intézkednem kell, meg kell ma­gyaráznom néhány ismerősnek, miért követtem el végzetes tettem, hogy jóvátegyem a mulasztást, miután egy évvel ezelőtt már végre kellett volna hajtanom az öngyilkosságot, de akkor pillanatnyi elmezavarban mást gondoltam és életben maradtam.

Azonkívül a szokásos intézkedés, hogy ne boncoljanak fel. (Ugyan sejtelmem sincs, miért ne boncoljanak fel? Sose voltam olyan zimperlich, fürödni is kistrikóban szoktam, zsigereimre se vagyok túlságosan szégyenlős, plane orvo­sok előtt, akik már többször látták.) No meg az a bizonyos, úgyszólván hivatalos bejelentés, „mire e sorokat olvasod, én már nem vagyok az élők sorában". Az ember tartsa be a konvenciókat, ez olyanféle előírás, mint: „Nagyméltóságú Miniszter Úr! Kegyelmes Uram!"

Egyszóval, búcsúleveleket illik írni, jó modorú úriember mégsem távozhat más úriemberek társaságából csak úgy, angolosan, megsértve a háziasszonyt.

De hát ezzel is úgy jártam — most már egész jól emlék­szem —, mint más életbe vágó dolgaimmal, amikre soha nem értem rá, jelentéktelen és nem fontos, de állandóan sürgető elintéznivalók miatt. Tessék elhinni, az egész éle­tem ebből állt: most még gyorsan ide kell menni, oda kell menni, ennek kell szólni, annak kell telefonálni, ennek a szegény embernek kell levelet adni, azt a csibészt kell figyel­meztetni, ahelyett, hogy a bankba mennék, felvenni a főnye­reményemet, ne majd aztán. Már rég miniszterelnök lehetnék, vagy elefántvadász Szomáliában, ha ezek nem volnának.

Vagy végrehajthattam volna az öngyilkosságot.

Persze, de előbb meg kellett volna írnom a búcsúleveleket. Azt hiszik, ráértem?

Nem értem rá. Mindig közbejött valami. Sokszor már be­lefogtam, már bent volt a gépben a papír, már diktáltam. „Kérem, kisasszony, dátum, megszólítás, három sor, kicsit beljebb, kis betűvel: mire e sorokat olvasod..." És mindig jött valaki, csöngött a telefon, hozták a számlát.

Az olvasó most azt mondhatná: na és ez a humoreszk? Ehelyett nem lehetett volna esetleg...

Jól adja az olvasó, próbálná meg a helyemben! Öt perccel

ezelőtt telefonáltak, ha nem küldöm rögtön, már nem tud­ják leadni reggelre.

Az ember nem ér rá meghalni.