PÉNZHAMISÍTÁS

Nagy bajban vagyok — mit tegyek most? Feljelentsem? A sa­ját kisfiamat?

Meg kell lennie. A polgár és hazafi erősebb bennem az apánál.

Nos tehát, tisztelt rendőrség, van szerencsém az önök fi­gyelmét felhívni, hogy nagyarányú pénzhamisítás tervét lep­leztem le.

A kisfiam, kiről esett már szó néhányszor (fog is még esni, míg meg nem tanul olvasni), nem akarta megenni a spenótot (megjegyzem, privát véleményem szerint igaza van neki, de hát az apám, aki szintén utálta a spenótot, mint ahogy én is utálom, annyit kínozott vele négyéves koromban, hogy mu­száj valakinek visszaadni).

Te komisz kölyök, eszed meg rögtön?! Hogy akarsz

nagy és erős lenni?

— Én nem akarok nagy és erős leni.

Micsoda...a?

Acsoda. Én nem akarok nagy és erős lenni. Aki nagy és erős, annak csak mindig dolgozni kell, és nem lehet játszani, és az anyukák mindig csak verekesznek vele.

Hallatlan, ez a komisz kölyök — igaza van neki! Lássuk csak mégis!

— De hát akkor hogy fogsz majd sok pénzt keresni a kistadnak, ha nagy leszel?

— Hát kérek.

— De ha nem adnak?

— Akkor majd csinálok.

Ejha! A dolog kezd érdekes lenni. volt rendes lakása Ajaccióban, az öregúr még rendes, komoly ember volt, nem hitte volna, mikor meghalt, hogy a fia úgy elzüllik, hogy még lakása se lesz. Napóleon azonban nagyon korán elkerült hazulról, a katonaiskolába járt, pár napra lá­togatott csak haza, aztán mikor kitört a forradalom, életének éppen abban a korában találta, amikor fiatalemberek kezde­nek megkomolyodni, állás után nézni. Szerencsétlenségére ehelyett belesodródott a mozgalmakba; Robespierre öccse hitegette; felült neki. Hónapos szobákban volt ágyrajáró, ká­véházi törzsvendég a vidéken, aztán Párizsba került, ott is szállást fogadott, csak nem volt pénze berendezkedni. Ké­sőbb, mikor már elég szép fizetése volt, inkább a mulatságon járt az esze, beköltözött Beauharnais tábornokékhoz albérlő­nek — az igaz, hogy utóbb elvette az asszonyt feleségül, miu­tán kompromittálta, de a lakás akkor is az asszony nevére volt írva, és az asszony, úgy látszik, vissza is élt a helyzettel. Elannyira, hogy Napóleon jobbnak látta elutazni Olaszor­szágba, ahol megint csak sátrakban, alkalmi szállásokon élt. Nem tagadható, hogy ezek az alkalmi szállások egyre dísze­sebbek, lakályosabbak, kényelmesebbek, sőt fényűzőbbek let­tek, előbb Egyiptomban, aztán megint Párizsban, így például csaknem két évig, miután császári állást panamázott ki ma­gának, a Tuileriákban is lakott, de innen is ki kellett hurcol­kodni. Néhány hét Schönbrunnban, pár nap Pozsonyban, az­tán Moszkvában, ahonnan egyenesen kifüstölik, mint kelle­metlen lakót, így csavarogja be a világot lakás után lótva egész életében, miközben Európa lángban áll érette és miatta. Ő ma­ga sejtette, édesanyja, Laetitia pedig, úgy látszik, határozot­tan tudta közben, hogy mindez nem ér semmit, a meghódított világ, a császári korona, még a királyleány, akit utóbb elvett feleségül a jó összeköttetések miatt, hogy ez se ér semmit, ha egyszer nincs rendes, bejelentett lakása. Laetitia tudta, fel van jegyezve róla, hogy fukar volt, pénzt gyűjtött azzal a meg­okolással, hogy nem megy majd mindig ilyen jól.

Nem is ment. Amit Napóleon sejtett, Laetitia tudott — arra végre Európa is rájött. Hogy van itt egy csavargó, egy foglal­kozás nélküli, aki mindenütt a legnagyobb zavarokat csinálja, mert nem tudott letelepedni valahol. És a végén, mikor kü­lönféle vádak súlya alatt letartóztatták, mint valami közönsé­ges gonosztevőt, a sok vád közül, amiket nem lehetett fenn­tartani, mert az akkori kivételes törvények értelmében követte el bűneit, egyetlenegynek alapján, azon az alapon, hogy nincs foglalkozása és lakása, egyszerűen kitoloncolták Európából, mint alkalmatlan idegent.