ÁLLATKERT

Elaludtam a nagy entente-állatkertben, s mire felébredtem, a kaput bezárták már. Ha már itt vagyok, gondoltam, megpró­bálok keresni valamit, csinálok interjút, hogy mi a vélemé­nyük, mikor lesz vége a háborúnak, egyben meghálok vala­hol, ahol helyet adnak. Találomra bekopogtam a vakondhoz. Lelkesen tapogatta meg az arcomat, mert a szeme vak.

  Mint a „Messzelátó" szerkesztője örömmel üdvözlöm önt, fiatalember. A háború természetesen addig tart, míg le nem tiportuk ellenségeinket s gőgjét meg nem aláztuk. Ó, lá­tom a dicső jövendőt, melyben mindnyájan kivesszük részün­ket — fel, fel a dicső háborúra, fiatalember!

Ijedten futottam ki a ketrecből, s az elefánthoz nyitottam be. Gyanakodva nézett végig.

  Nem katonaszökevény ön? Ilyen erős, egészséges fia‑

talembernek a fronton van a helye.

Megmutattam igazolványaimat.

  Hát akkor jelentkezzen önként — kiáltott, hevesen ráz­va orrmányát. — Tud-e valami szebbet elképzelni, mint a szi­laj, ifjú lelkesedést, mellyel a golyók záporában száguldunk előre, halált megvetve és ellenállhatatlanul? Ó, ha nehéz, fe­lelősségteljes állásom nem tartana itthon, hogy szökellnék én is árkon-bokron át, mint a pacsirta, a dicső halál mezején. Éljen a háború, le a gyáva megalkuvókkal!

Diplomata-öltönyben és diplomata-mosollyal fogadott a zsiráf.

— Természetes, hogy mindnyájunknak s így nekem is leg­hőbb vágyam, hogy a népek békés fejlődése visszatérhessen, s átvegye birodalmát a kultúra és civilizáció. De végére kell járni a dolgoknak, mégpedig hosszas tárgyalások és kertelé­sek nélkül. Én, mint jól tudja, a rövidség barátja vagyok min­denben, a rövid, kurta dolgokat szeretem, és óhajtanám, hogy a háború is olyan rövid legyen, mint a nyakam például.

Ezután az ökörhöz fordultam.

   Teljes bizalmat szavazok a kormánynak — mondta rendü­letlenül. — A kormány, tetszik látni, itt a nyakamon, legjob­ban tudja, meddig és mint. Nekem nincs más vágyam, mint hogy hasznos és derék polgára legyek nemzetemnek, és ha kell, utolsó csepp véremig ki fogok tartani.

   Úgy van, utolsó csepp vérünkig — kontrázott egy szú­nyog az ökör fejebúbján —, de ez az utolsó csepp az enyém. És szorgalmasan szívott tovább.

A szamár hangosan bőgött, mikor arra kértem, engedjen be egy percre a ketrecébe. Szemei vérben forogtak.

   Maga engem, úgy látszik, szamárnak néz — ordított —, hiszen maga központi, maga egy boche, egy gaz német! És nekem kell ezt észrevenni: de rögtön megismertem! Fel, fel barátim, fogjátok meg, kém, kém! fogjátok meg! Elárul ben­nünket! Utána!

Nagy zaj támadt, mindenünnen előrohantak az állatok. Ijed­ten láttam be, hogy szamár voltam, mikor objektivitásért a sza­márhoz fordultam. Fenyegető szemek villództak a sötétben, a csirkék, kakasok, tyúkok csipogva, kodácsolva, kukorékol­va rohantak nekem, és tarajuk vörösen lobogott a szélben. Őzek és galambok sivítva hadonásztak, és belekaptak köpe­nyembe. A disznók röfögve, ádáz dühvel támadtak reám,

boche, boche" kiabáltak a majmok, és ugráltak felém a fák tetejéről.

Ennek a fele se tréfa — gyenge és gyáva és ostoba állatok, egyenként el lehetne bánni velük, de igen sokan vannak —, menekülnöm kell.

Lihegve futottam, a tarka sereg lábam nyomában. Már sar­komba harapott a legelöl futó — nem volt választás, belöktem a legelső barlang ajtaját, és becsaptam magam mögött. Aztán néztem csak körül, hol vagyok. Mekkora volt megdöbbené­sem, mikor a sötétből egy sárga sörényes fej világított felém. Az oroszlánketrecbe kerültem.

No most végem — gondoltam —, ez pech. Az oroszlán! De ő nem mozdult. Perc múlva felállt, lassan, vont lábbal

az ajtóhoz ment — a lába át volt lőve. Aztán visszajött hozzám. — Elmentek — mondta. — Addig nem akartam szólni. Lá‑

tom, kimerült a futásban. Feküdjön le, pihenje ki magát. Leültem és sokáig szótlanul pihentünk.

— Meddig tart még? — kérdeztem aztán csendesen.

— Már nem sokáig, azt hiszem — mondta nyugodtan. — A sebem igen mély és a lázam növekszik. Hamarosan végem van.

— De én... a háborút gondoltam... hogy az meddig tart?

— Hja — mondta és legyintett. — Annak is vége lesz, ha már én nem leszek. Csak azt várják, aztán keresni fogják a békét, és béke lesz.

Az Újság, 1916. július 30.