A SÜKET EMBER

Pedig milyen jó hangulatban ébredt. Azért mégis jó élni, gondolta, mikor átballagott az irodába, ahol dolgozott. Túl sokra nem vittem, gondolta, mikor egy elsuhanó autóban megpillantotta osztálytársát, a vállalkozót — de talán így jobb is nekem. A szerencse nem kapott fel tarajára, de nem is volt módjában letaszítani; nem ismertem meg a vad örö­möket, de a keserves szenvedések is elkerültek. Nem nősül­tem meg, hiányát nem érzem, egy kis szelíd kárörömmel szemlélem a sok boldogtalan házasságot, családot. Ez a kis baj a fülemmel, ez se okozott nagyobb gondot. Sőt, sok te­kintetben örülhetek neki — nagyvárosban élő ember számá­ra határozott előnyt jelent, hogy közömbösen olvashatja a cikkeket, vádakat, szemrehányásokat, csendrendelet ide meg oda, nem lehet kibírni a zajt. Hehe, ilyenkor megint halkan röhögök magamban, nekem nincs szükségem csend­rendeletre, azért jobbak az idegeim, mint ennek a szeren­csétlen Vágónak, aki előbbutóbb tönkre fog menni a haj­szában. Persze a muzsika kicsit hiányzik, szerencsére úgyse nagyon szeretem. És milyen helyes politika, hogy nem val­lom be, általában a süketségemet. A hallók nem tudják, hogy alapjában milyen fölösleges jól megérteni egymást, hi­szen az emberi érintkezés kilencven százalékban teljesen fö­lösleges halandzsából áll: konvenciókat mondogatnak egy­másnak, amiből nem jön ki semmi.

Még az irodában is jól érezte magát. Szorgalmasan dol­gozott, átolvasta az egész havi mérleget, fülét bal tenyeré­vel kissé előrehajtva, ahogy szokta olvasásnál, ahol pedig fölösleges volt, nem leplezte süketségét.

Dél felé bejött a főnök, archűdéstől kissé félrehúzott szájjal, amiről soha nem lehetett világosan leolvasni a lelkiálla­potát.

— Nézze, Krámer, ezt megint elpancsolta nekem, — ordí­tott — nem tud vigyázni! Tönkretette ezt a füstemésztő üzle­tet. Ez az utolsó eset, figyelmeztetem! Mégis botrány!

— Ó főnök úr, — rebegte hálásan a süket ember — én csak a kötelességemet teljesítem. Nem a dicséret miatt tettem, tessék elhinni. Nagyon köszönöm, főnök úr.

Még délben is tartott a jó hangulat. Kicsit csodálkozott

azért, mikor a szolga elhozta a főnök goromba levelét.

— Hm, hm, — gondolta a süket ember — úgy látszik, félre értettem, mégse volt üres halandzsa, amit délelőtt mondott. Máskor jobban fogok vigyázni.

Vigyázott is. Délután Brámerrel találkozott.

Örülök magának! — lelkendezett messziről Brámer — Tud­ja, hogy megszereztem a szállítást? Magával fogjuk megcsi­nálni, egy kalap pénzt keresünk!

— Hagyjon a fenébe, — mordult rá a süket ember — ordít­son a nagypapájával! Semmi közöm magához!

És otthagyta faképnél. Á, gondolta mérgesen, szakítok a módszeremmel. Nem érdemlik az emberek, hogy erőltes sem magam miattuk. Abbahagyok velük minden érintke­zést — visszavonulok a magányomba, amit a fogyatékossá­gom biztosít nekem.

Álldogálni kellett, vagy negyedóráig a várakozók közt az utcán. Mogorván topogott. Didergő ember állt mellette. A szája szüntelenül járt — az isten tudja, mit tud annyit fe­csegni. Végre megunta.

     Nekem mesélhet! — mordult rá dühösen — én töksüket vagyok, érti!

     De kérem! — fordult felé indignálódva az idegen, víz­szintesen mozgatva állkapcsait, miközben egy darab perec kiesett a szájából — Mit akar tőlem? Én nem beszélek, én eszem.