ÖNGYÚJTÓ

Öngyújtógyűjteményem van. Nem tudom, másnak vane, volte már előbb, mint nekem, vagy lesze attól, hogy ezzel a cikkel kedvet csinálok hozzá. Mindenesetre leszögezem, arra az esetre számítva, hogy az öngyújtógyűjtés elharapózik, olyan szenvedéllyé válik, mint a filatélia hogy valamikor nem­zetközi szaklapjaink, szakkönyveink lesznek, melyek megírják az öngyújtógyűjtés történetét , leszögezem, hogy a magam számára magam fedeztem fel az öngyújtógyűjtés szépségeit s jelentőségét. Annyi bizonyos, hogy először bennem vált tuda­tossá, és hogy jelen tanulmányom, mely hivatva van felgyúj­tani az öngyújtógyűjtő szenvedélyt és összegyűjteni az ön­gyújtó érzelmek és érvek összességét, első a maga nemében, s az öngyújtógyűjtés irodalmának muzeális leletei között va­lamikor ősnyomtatványnak fog számftani.

Az öngyújtógyűjtés kiskátéjának hevenyészett vázlata, amit minden öngyújtógyűjtőnek tudnia kell, röviden ennyi:

Az öngyújtó, eredeti nevén tűzszerszám, köznyelven tomadoch (toma, zsargonban = talán, doch, németül = mégis, etimologice: talán mégis", logice: talán mégis meggyullad") nem újabb fejlődési foka a technikának, a gyufa" néven ismert rob­banóanyagba mártott fapálcikák után, hanem visszatérés az eredeti technikai megoldáshoz, amelytől a gyufa, mint felfe­dezés, óriási elterjedtsége dacára, aránylag csak rövid ideig dí­vó kilengés volt. De a múlt a tűzszerszámé, a jövő pedig egye­nesen leszármazottjáé, az öngyújtóé.

A gyufa néven ismert tűzforrás nagy sikerét annak a re­latív előnyének köszönhette, hogy szemben a régi kovástap­lós tűzszerszámokkal, könnyen kezelhető, és pillanat alatt gyullad. Ezzel szemben egyike a legkevésbé gazdaságos eszközök­nek: óriási anyagpocsékolással jár: a fácska, aminek többnyire csak a hegyét használjuk ki, elvész, nem is szólva a teljesen haszontalan fadobozról, amiben tartjuk. Évente egész fenyő­erdőket dobál el az emberiség, használt gyufaszálak és gyufaskatulyák alakjában. Azon kívül a skatulya nagy helyet foglal el a zsebben, a fácska szemetel, és ha kifogy, újat kell venni. Ellenben a jó öngyújtó a régi tűzszerszám és a gyufa min­den előnyét magában foglalja. Mindig kéznél van, nem kell kicserélni, kicsike, masszív, könnyen gyúl, száz százalékig ki­használja a működéséhez szükséges anyagot, tűzkövet és ben­zint, nem csinál szemetet.

Esztétikailag magasan fölötte álla a sivár, mindenütt egy­forma, négyszögletes gyufaskatulyának, kivitelében szerepe jut a művészi képzeletnek. Formájában jelképesen fejeződ­hetik ki belső lényegének, a Tűznek csodálatos jelentősége, teljes összhangban a célszerűségi megoldással illik rá a Leo­nardo da Vinci tökéletes axiómája a tökéletességről: szép, mert jó, tetszetős, mert alkalmas a célra, amire készült!

Változatosságát ugyanaz a célszerűségi elv biztosítja, mely formaegységét határozza meg. Az öngyújtóban stílus van. Nők­nek másféle kell, másféle kell annak, aki keveset használja, akinek inkább csak dísztárgy másféle kell cigarettához, szivar­hoz. Alkatrésze lehet az öltözködésnek: szmokinghoz, frakkhoz keskeny, diszkrét, gyöngyház oldalas illik, aminek piciny láng­ja pillanat alatt gyújtja meg a vékony, aranyszipkás cigarettát; bőrkabáthoz, bricseszhez, vadászruhához masszív, bő lángú, tekintélyes darab, pipacsiholásra, rőzsegyújtásra alkalmas.

A gyűjtő számára van egy szempont, ami napjainkban ak­tuális. Ne felejtse el az amatőr, hogy korunk páratlan, soha viszsza nem térő alkalmat nyújt valóban értékes öngyújtógyűjte­

mény megalapozására a most alapított öngyújtógyűjtemények valamikor megfizethetetlen értéket fognak képviselni. Miért? Egyszerűen azért, mert az öngyújtókultusznak most éljük az őskorát, a tapogatózás, keresés, egyéni kísérletezés forrongó, kaotikus éveit minden változatossági elv ellenére mégiscsak egy egységes, legpraktikusabb, legegyszerűbb öngyújtótípus fog kialakulni idővel, aminek fejlődéstani értéke nem lesz többé. De ma százezerféle öngyújtó van, s a különféle rendszerek és for­mák magukon viselik a kor lenyomatát. A közvetlen a világ­háború előtt divatba jött naiv, csattintós, csakugyan nehezen gyúló első öngyújtókat követték a világháború tervszerű típusai: a sok, harctéren készült, tölténykapszliból, srapnelhüvelyekből, evőcsajkákból, egyéni képzelettel formált különlegességek, valóságos kiállítása a világháború felszerelésének. A harctéri öngyújtó, mint valamikor a fegyházban kötött harisnya, pretium affectionis jelentőséget kapott számtalan válfajával. Aztána békeöngyújtó sokféle árnyalata jött, mindegyiken egyegy kis újítás, próba, kísérlet. Nemzeti karaktere is van az öngyújtónak, minden országban másfélét csinálnak rá lehet ismerni alakjáról, a különleges leleményről, amivel kigondolták, a szabatos, de nehézkes német szellemtől kezdve a kecses francia ötletességen át az amerikai olcsósági elv termékéig minden újabb szabadalomra. Öngyújtót csinál kapszliból az osztrák, töltőtollból az angol, zsebórából a hollandus a NewSeelandi bennszülött nyilván embercsontból farag magának.

Nagyszerű dolog az öngyújtógyűjtemény: most látom csak, hogy így belemelegedtem. Nekem még nincs, az elején csak

azért hazudtam, hogy van, hogy legyen miről írni de lesz, mert amit írtam róla, tökéletesen meggyőzött, hogy milyen nemes szenvedély ez. Az ember mindig tanul valamit, ha elolvassa, amit ír.