KISSZAKASZ

Bevált. Hogyne vált volna be, mikor annyira benne van a korszellem: takarékosság, olcsó adagolás, javak és értékek felparcellázása, a szegénységre való tekintettel.

Mert ez a kor, tessék megnézni.

Míg mi, mafla idealisták, valami nagy szintézisről álmo­dozunk: koncentrált nagy erőkről, Világállamról, Egyesült Államokról, egyetemes csereeszközökről, technokráciáról, csupa összefogó, nagyszabású intézményről, a gyakorlat­ban éppen fordítva történik, felaprózódnak a dolgok, egyé­nítődnek, a kisipar, a házi koszt, a kézművesség irányában tolódva el és vissza.

Európai Államok helyett soha nem tapasztalt gazdasági falakkal körülvett országok, világgyárak helyett minden or­szágban külön virágzó nemzeti ipar.

Nagybirtokok helyén rengeteg törpebirtok, mintegy ut­cán át kimérve.

Egész házra már nemigen telik, még a módosabbaknak se: sebaj, felosztjuk a házat öröklakásokra, bizonyítja a költő alábbi verse:

„Bármennyi embert ölök rakásra,

Nem teszek szert egy öröklakásra."

De lesz még örök ebédlő, örök hálószoba, örök hall és örök... ha így megy tovább ebben az árnyékvilágban.

Ez a kisüst világa.

Kis adag a vendéglőben, kis pohár sör, pikkoló fekete, zónareggeli... így valahogy elzónázunk, részletekben, ha az egészet egyszerre nem engedhetjük meg magunknak.

Hatfilléres kisszakasz — így valahogy elvergődünk majd. Sok kicsi sokra megy, kleine Fische gute Fische.

Valamikor az volt a Szegénység félelmes kérdése, amit elsápadó arccal és üveges szemekkel tett fel magának a Tönkrement Ember (régi regényekből emlékszem rá): „Mi lesz holnap?"

Hol vagyunk már ettől!

Mi lesz ma? Mi lesz délután? Mi lesz egy óra múlva? — kérdezzük minden ijedtség nélkül, s vidáman legyintünk hozzá" minek ilyen messze nézni, a jövőbe? Egyelőre vált­suk meg a kisszakaszt, a többit meglátjuk majd.

Kis adagban mérjük ki magunknak a jövőbe vetett re­ményt is.

Nem kell félni. Délre váltunk egy kis ebédszakaszt, ami levesből és kenyérből áll — a húsig majd történik valami — estére egy párnacsücsköt, amire részletekben hajtjuk le egyik fejszakaszunkat — addigra úgyis szétszakad a fejünk.

S vár ránk a temetőben egy fejfa: „Nyugodjék békében három napig, amíg szakaszsírjegye ki van fizetve."

 

Az Est 1933 04-16