ZÖLD BÉKA

Hát ebből elég volt.

Május ide, május oda, nagyon hideg van. A bőröm nem

naptár, nem nézi meg a dátumot, ő egy egyszerű bőr, ha lemegy a hőmérséklet, fázik, neki mindegy, decembert írunk vagy augusztust.

És ami a legszebb, a meteorológiai intézet is felmondta a szolgálatot, napok óta kifordított tenyérrel áll, a jelentései és jóslatai civilre fordítva, körülbelül így hangzanak: „Ké­rem, most már magam sem ismerem ki magam, ezt is pró­báltam, azt is, mégis hideg van, honnan tudjam, milyen lesz holnap az idő? Nem vagyok én zöld béka, hagyjanak nekem békét."

Ilyen körülmények közt nincs más hátra, közbe kell lép­nem.

Most azt hiszik, megint hencegek.

Először is, hogy léphet közbe egy szerény magánzó ilyen magas instanciák hatáskörében, mint amilyen az időjárás? Még ha valaki, legfeljebb a földmívelésügyi minisztérium csinálhatna valami intézkedést. De mit lehet tudni, milyen viszonyban van a mennyei hatóságokkal?

Viharágyúm sincsen jelenleg elég, ami van, éppen hogy szerény magánháztartásom szükségleteit fedezi.

Hogy hát akkor hogy képzelem ezt a közbelépést?

Nagyon egyszerűen.

Nem ismernek maguk engem!

Vannak biztos módszereim az időjárás ellen. Csalhatatla­nok.

Időjárás és általában olyan dolgok ellen, amik nincsenek ínyemre.

Régi módszer. Darwin fedezte fel, úgy hívják, „alkalmaz­kodás a külső körülményekhez". Természetes kiválogató­dás, Natural Selection, Struggle for Life.

Nálam is be szokott válni, csak éppen fordítva. De épp­oly megbízható bizonyossággal, mint más élőlénynél. A mókus például, ha jön a tél, bundát növeszt. Magam, ha bundát veszek fel, abban a pillanatban kitavaszodik.

Probatum est.

Nincs az a zordon idő, ami fel ne engedne, ha én ráfa

KARCOLATOK 15

nyalodok reggel, hogy kiveszem a naftalinból télikabáto­mat.

A természet alkalmazkodik hozzám. Azon az alapon, amit a természettudomány a „dafke princípium" műszóval fog majd jelölni, ha eljön az én külön Darwinom, aki felfe­dezi a rejtelmes, törvényszerű összefüggést szerény szemé­lyem és a kozmikus meteorológiai viszonyok között.

Én már ismerem ezt a törvényt és számolok vele. Most például a következőt eszeltem ki. Irok egy cikket a hideg­ről. Abban a percben, mikor odafönt észreveszik, hogy a cikket kiszedik és holnap megjelenik, gyönyörű idő támad, csakhogy nekem ne legyen igazam.

Mire e sorok az olvasó elé kerülnek, isteni tavasz ragyog az égen, és mindenki arról fog csevegni a korzón, ez az inti már megint időszerűtlen dolgokról beszél.

Nem bánom. Feláldozom magam.

Legyek én az elátkozott zöld béka, akit Tavasz királykis­asszony varázslóvá változtatott.

 

Az Est 1933 05-16