Így látta: a hivatásos,

VÉRZIVATAR REGGELÉN

Tehát kezdődik! - A vonaton. - Csapatok indulnak...
A zászló! A zászló... Jó reggelt, szerkesztő Úr!...
Egy fehér keszkenő...

Saját tudósítónktól

1914. augusztus

Az olvasó, ki e sorok szerény, de igyekvő íróját a Színház-ro­vatból ismeri, ki eddig az önök alázatos szolgája gyanánt hét­ről hétre örömmel tájékoztatta önöket Thália piciny cipel­lőiről - az olvasó bizonyára meglepetve olvassa most nevün­ket ily komoly és jelentős cikkek alatt. Bizony, bizony, úgy látszik, változnak az idők: a kulisszák ezentúl valódi felhők­ből lesznek, valódi réteken és mezőkön, bizony - és a színé­szek most mind kék és csukaszürke ruhákban jelennek meg ezen a színpadon, hogy eljátsszák a nagy Tragédiát, melynek végét maga a színész se tudja biztosan - hol a végszó néha egy idegrázó dörrenés, melyre talán nem is tud válaszolni többé a szürke csákós színész... kit egészen váratlanul szólít le néha a forró deszkákról a nagy rendező, a Halál... Bizony, változnak az idők...

Mint az önök kedvelt lapjának haditudósítója, harmadi­kán reggel indultunk az északi harctérre, fölszerelve a szük­séges okmányokkal.

Tehát kezdődik!

Az állomáson tarka sokaság hullámzik, főképpen kato­nák. A legénység - ezeket arról lehet felismerni, hogy többnyi­re sokan vannak együtt - vidáman, csillogó szemekkel ugrál föl a kényelmes, tág fülkébe, s enyelegve évődnek a „negyven ember, hat ló" felíráson. Egy kedves előzékeny tiszt, B. D. úr, mosolyogva magyarázza nekünk kérdésünkre, hogy a hábo­rúk mindig így szoktak kezdődni, vonatra ültetik a katoná­kat, s a pöfékelő mozdony sebesen rohan a harctér felé... Tele vagyunk kérdésekkel, izgalommal, a tiszt alig győz válaszolni, még néhány dolga van... Majd a villásreggeli után! - integet még vissza, és eltűnik a kavargó sokaságban.

Tehát kezdődik! Feszülő izgalom dobogtatja meg szívün­ket. Istenem, mi mindent fogunk látni, mennyi új benyomás, új szín, új hangulat! Jaj, de örülök! Harmadszor csönget az állomásfőnök... a kerekek csikorognak, a kémény sikolt - és a vonat felgördül. Akarom mondani, kifut az indóházból.

Kétoldalt lankás tájék fut szembe velünk. Gyönyörűen süt a nap a boldog szántóföldek aranypárában úszó tengerére... és e tengert néhol kék csíkok keresztezik. Kék szalagok, mint­ha selyemből volnának, egy szőke kis színésznő fehér, habos nyári csipkekalapján... De nem selyemből vannak, hanem katonából. Katonák ezek, akik most indulnak a harctérre, szabályos csapatokban felvonulva. Amerre a szem ellát, min­denütt katona bizony, más időket élünk! Annyi csapat, és mindegyik külön csupa katonából van összetéve. És most jut eszünkbe - vajon eszébe jutott-e már valakinek? -, hogy mindegyik katona külön egy ember, akinek földje, családja van... bizony, bármilyen különösen hangzik. Vidáman, sza­porán mennek most - tűrve esőt, fáradalmat, újságírót érdek­li az ilyesmi. És hirtelen eszünkbe jut s valami végigborzong hátunkon... Vajon hányan térnek vissza...! (?)

Mi ez? Valami melegség szökik fel szemünkbe... s oda kell kapni kezünkkel. Ej, semmi, semmi... bizonyára csak egy porszem esett bele. Nem, nem szabad ellágyulni... most mind­nyájunknak férfiaknak kell lenni, erősszívűeknek és kemé­nyeknek, mint az acél. Milyen új, izgató érzés ez: erősnek, férfinak lenni, bátornak lenni, nem riadni vissza, nem ré­mülni meg a rettenetes gondolattól, hogy ezek közül hányan nem látják viszont hazájukat. C'est la guerre! — igen, ez a há­ború! — súgja bennem valami nagyon mély, egyszerű, szavak­ban kifejezhetetlen érzés, franciául. Ah — franciául —, nem, most nem szabad!

— Jó reggelt, szerkesztő úr!

Erőteljes, recsegő hang riaszt fel bennünket ábrándozá­sunkból. A gárdatiszt úr, V. B. köszönt bennünket — régi jó ismerősünk, a bécsi Burgtheater körül... Most ő is katona. Meleg kézszorítások, a kipróbált, kedves baráttal... a villás­reggeli ott gőzölög már az étkező kocsi asztalán.

Evés közben jön — nem az étvágy, az úgyis van, hanem szembejön három vonat, tele katonákkal. A tiszt úr elmagya­rázza, hogy ezek útközben megbetegedett katonák, akiket pi­henni visznek vissza. Izgatott, türelmetlen arcok jelennek meg a kupé ablakában... még nem mehetnek előre, rohamról ro­hamra, a hősök! várniok kell. Csupa lelkes, barna magyar fej, száz meg száz egymás után — tettvágyban égő, fekete szemek, kicsiny, szőkés bajusszal, egyenes, rövid orrok, piros orcák, göndör hullámos fürtök, magas, értelmes homlok, az orrtól balra, a bajusz mellett egy kis lencse... Csupa igazi, tipikus katona.

Meghatva integetünk feléjük... Mosolyognak és visszain­tegetnek... Sipkájukra mutatnak, melyen nemzetiszínű sza­lagocska libeg a friss reggeli szélben... Szóra nyitják ajkukat, de aztán mégse szólnak... Még egyszer intenek, aztán megsi­mítják homlokukat, elhessegetnek egy legyecskét, ami az or­rukra szállt, sóhajtanak egyet, cigarettát vesznek elő, meg­nyomkodják, rágyújtanak, azzal a sajátságos mozdulattal, mely ennek a fajnak sajátsága, kettőt pöfékelnek... aztán „na, ezen is túl vagyunk, láttuk a szerkesztő urat egy percre a robogó vonat ablakából, sré vizaví a negyedik vaggonban" kiáltással halkan dúdolni kezdenek...

Katonák... katonák...

Holnap reggelre B.-ben leszünk... onnan automobilon tovább... egyre tovább...

Csupa láz vagyunk, csupa kíváncsiság...

Viszontlátásra!

Jók voltak még Höfer altábornagy és Komlóssy Mariska.