SZÉP ERNŐ

Amit Szép Ernő csinál, éppen úgy a lehetetlennel való, esz­méletlen és mindent feláldozó küzdelem és birkózás, mint minden, amiből szép és maradandó torzók és bábeli tornyok és befejezetlen csodapaloták származtak a földön, a sok kor­rektül befejezett és megcsinált lakóház és gipszöntvény és galambdúc között, amiket elsöpör az idő. Csakhogy az ő erőfe­szítése nem olyan hatásos, mint az atlétáé, aki sziklákat pró­bál kiemelni helyéből, és szekrényekkel dobálódzik és lavi­nákat görget. Szép Ernő az ujjal tapinthatatlan és szemmel meg nem különböztethető finomságok világában keresi a le­hetetlent, amit legyűrjön. A nagy panoptikumban, melynek színpadán Ady Endre ezerkilós súlyokat emelget fogcsikor­gatva, Babits piramist próbál élére állítani, Kosztolányi óriás kürtöket emel szájához, amiket senki sem tudott még megszó­laltatni. Szép Ernő hajszálvékony szappanrétegből ezerszínű buborékot fú, hogy aztán ujján pörgesse, labdázzon vele, mint valami kristálygolyóval. Közel kell menni hozzá, hogy meg­értsük őt. Hogyan lehet kimozdítani helyéből a földet, ennél a problémánál jobban érdekli, hogy hogyan lehetne egy csöpp harmatot úgy emelni föl, hogy szét ne folyjon a kezünkben? Hogyan lehetne megfogni a füstöt; eltenni az illatot, megál­lítani a szemrebbenést, utánozni a hó csengését, ahogy össze­koccan? Hogyan lehetne beszélni az ősszel, a levelekkel, a fü­vet mind megszámlálni, a legördülő könny kacskaringós útját leírni, a múltat jelenné tenni? Hogyan lehetne kifejez­ni, ami kifejezhetetlen? Hogyan lehetne megközelíteni sza­vakkal, amit a szavak jelentenek? Élet, ősz, sóhaj, szerelem, mosoly, halál — hogyan, milyen úton lehetne eljutni odáig, kifejezni valahogy, akárhogy, ha nem szóval, hát mozdulattal vagy artikulálatlan kiáltásokkal, vagy énekkel, rímekkel, csen­géssel, lihegéssel, azt, amit érzünk, ha kimondjuk ezeket a szavakat. Nehézkes, lógó két karunkat hogyan lehetne olyan sebesen lengetni, hogy felröppenjünk a levegőbe, mint a ma­dár? Szép Ernő tónusának, szavainak, rímeinek újszerűsége nem formai kísérletezés: abból a nyugtalan erőfeszítésből származik, hogy mégegyszer megpróbálja, amit, úgy érzi, sen­kinek sem sikerült még: elmondani a lét csodáját, felhívni rá a figyelmet, megállítani bennünket, kik lehorgasztott fejjel járjuk az országutat; álljatok meg és csodálkozzatok és szé­düljetek: milyen szédületes csoda, élünk! A régi szavakat és formákat nem azért veti el, mikor elveti, mintha azt hinné, hogy az újak jobban fedik majd a fogalmat: hanem, mert fel akar riasztani, kiáltani akar, rá akar kényszeríteni, hogy újra érezzük, amit valamikor azok a formák jelentettek. A lehe­tetlennel birkózik, amikor le akarja írni azt a szenzációt, amit a dolgok keltenek szívében — forog, kapkod, liheg, el akarja kapni az árnyékot, a fényt, a porszemen táncoló napsugarat — szavak röpködnek, apró kiáltások, szeretne mindent össze­fogni egy szóba, nem ér rá átmenetekkel, kötőszavakkal ma­gyarázni, hogy mi az összefüggés a sok minden között.

Új habot keverni, 
Elkezdeni újra, 
Hogy fehér tengerben 
Járjon 
az öt ujja. 
Meg nem áll, nem fárad,

Játszik, mint a gyermek — 
Álom-végtelenség, 
Víg élet, szerelmek.

A muzsikához áll a legközelebb a kifejezésnek ez a módja. A szív közvetlenül a szívvel akar beszélni, nem bízik meg a közve­títőben: szavakban és jelzőkben. A kezünket akarja megfog­ni, hogy a pulzuson keresztül áradjon át lüktetve, ami benne történik — néha félve halkan beszél, remegve, hogy a szó el ne riassza azt, amit mondani szeretne. Nem szabad leütni a billentyűt, csak hozzáérni, ha azt akarjuk, hogy tiszta hangot adjon a húr — ha durván lecsapsz rá, belerecseg a hangba csontnak és fának, az instrumentum nehézkes szerkezetének zöreje.

Egy elfelejtett melódiát keres Szép Ernő kivételes finom­ságú hangszerén, csak egyet — irodalmunk érdeke, hogy so­ha ne találja meg, ne jöjjön rá, hogy a melódia nincsen sehol. Addig, míg ideges ujjakkal próbálgatja a billentyűket, imp­rovizál, dúdol, költ és alkot keresve: számíthatnak rá, hogy a rögtönzések, tapogatózások közül egy-egy beethoveni fu­tam, mozarti töredék szárnyal fel...

...megint érzem keserű csókod, élet,

Oktalan óráját a búnak,

Hogy minek élek e világon...

...és élvezni fogjuk a költőt és meg leszünk elégedve vele, aki önmagával örökké elégedetlen.

Aurora, 1922: 1. sz. 55-57.